Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj schemat!
Opublikowano: wtorek, 07.05.2024
Opublikowano: wtorek, 07.05.2024
W klimatyzatorze przenośnym (monoblok), wszystkie elementy są zamknięte w jednej obudowie. Jego działanie opiera się na skraplaniu pary wodnej.
Gdy powietrze zostanie schłodzone, wentylator kieruje je do wnętrza pomieszczenia. Z kolei ciepłe fale powietrza zostają wyprowadzone na zewnątrz za pomocą rury wyrzutowej.
Poznaj szczegóły działania klimatyzatora i odkryj najlepsze modele dla siebie.
Spis treści
Klimatyzator przenośny chłodzi i odprowadza nadmiar ciepłego powietrza na zewnątrz. Jego działanie jest możliwe dzięki czynnikowi chłodniczemu, który zmienia swój stan skupienia, krążąc pomiędzy dwoma wymiennikami ciepła — parownikiem i skraplaczem.
Działanie klimatyzatora można porównać do dezodorantu, który opiera się na zjawisku rozprężenia gazu. W dezodorancie ciecz znajduje się pod wysokim ciśnieniem, a dzięki zaworowi rozprężnemu zmienia swój stan skupienia z ciekłego na gazowy.
Na podobnej zasadzie działa czynnik chłodniczy, który jest ciągle sprężany i rozprężany. Jako że znajduje się on w obiegu zamkniętym, nie trzeba go uzupełniać. Jego ubytek może świadczyć o awarii klimatyzacji.
Działanie klimatyzatora to powtarzalny cykl, który opiera się na kilku etapach:
1. Pochłanianie ciepła
Na początku ciepłe powietrze jest pochłaniane przez wentylator. Mocno zmrożony czynnik chłodniczy w parowniku zaczyna parować. W ten sposób pobiera on ciepło z otoczenia, a we wnętrzu robi się zimno.
Następnie czynnik chłodniczy zmienia stan skupienia z ciekłego na gazowy. Na tym etapie zostaje on zasysany przez sprężarkę. Na tym etapie dochodzi do kompresji, czyli zwiększania ciśnienia gazu i zwiększenia jego temperatury.
Kiedy gaz trafia do skraplacza pod wysokim ciśnieniem, zaczyna się skraplać. Energia zostaje zredukowana i tworzy się ciepło. W tym samym czasie ciepłe powietrze jest usuwane poza obszar budynku za pomocą rury wyrzutowej.
Ostatnia faza chłodzenia to rozprężanie. Czynnik chłodniczy przepływa przez zawór rozprężny, w którym następuje nagły spadek temperatury i ciśnienia. W ten sposób chłodziwo trafia do parownika, powietrze zostaje ochłodzone, a cały proces zaczyna się na nowo.
Podstawowe elementy klimatyzatora to:
Poza filtrem powietrza, klimatyzator może mieć w wyposażeniu filtr HEPA lub filtr węglowy. Filtr HEPA przechwytuje najmniejsze cząstki stałe z 99,995% skutecznością.
Z kolei filtr węglowy usuwa przykre zapachy i związki szkodliwe dla zdrowia.
Przykładem klimatyzatora z dodatkowym filtrem HEPA H13 jest Fersk Vind 2 i Fersk Lite. To dwa modele, które mogą pracować jako wydajne oczyszczacze powietrza.
Niektóre klimatyzatory mogą ogrzewać powietrze. Tę funkcjonalność zawdzięczają zaworowi czterodrogowemu, który odwraca układ chłodniczy.
Dzięki temu klimatyzator działa jak pompa ciepła. Niektóre z modeli są wyposażone w nagrzewnicę elektryczną, która ogrzewa powietrze za pomocą grzałki na prąd.
Jeśli szukasz sprawdzonego klimatyzatora, przejrzyj naszą ofertę. Pośród produktów znajdziesz takie modele jak Fersk Vind 2 w kolorze białym i srebrnym oraz klimatyzator Fersk Lite.
Oba te modele cechuje wysoka moc chłodzenia oraz wiele funkcji dodatkowych. Są one w stanie wydajnie chłodzić, osuszać, oczyszczać i cyrkulować powietrze.
Poza tym model Fersk Vind 2 może pracować w trybie ogrzewania, co jest szczególnie przydatne podczas zimniejszych miesięcy.
Każdym z tych klimatyzatorów możesz sterować za pomocą panelu sterowania, pilota lub aplikacji mobilnej przez Wi-Fi.