Czyszczenie klimatyzatora przenośnego od A do Z. Praktyczny przewodnik
Opublikowano: czwartek, 09.05.2024
Opublikowano: czwartek, 09.05.2024
Każdy model klimatyzatora przenośnego ma podobną budowę. W większości urządzeń dostęp do podzespołów wymaga zdjęcia tylnej części obudowy. Do czyszczenia klimatyzacji niezbędna będzie szmatka i płyn do dezynfekcji.
Spis treści
Oto kilka reguł, które pozwolą Ci lepiej zadbać o klimatyzator przenośny. Dbałość o jego kondycję wydłuży żywotność urządzenia i wpłynie pozytywnie na zdrowie domowników oraz wydajność chłodzenia.
Pamiętaj, że klimatyzator przenośny wymaga regularnego czyszczenia. Urządzenie powinno się czyścić raz w tygodniu. Chodzi tu głównie o filtr powietrza, na którym zbiera się kurz i inne zanieczyszczenia. Przy codziennym użytkowniku zalecamy czyścić filtry siatkowe każdego dnia.
Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac konserwacyjnych, upewnij się, że klimatyzator jest wyłączony i odłączony od źródła zasilania. To podstawowy krok bezpieczeństwa, który chroni zarówno Ciebie, jak i urządzenie przed potencjalnym uszkodzeniem.
Filtrów dodatkowych nie wolno myć, bo to może zniszczyć ich strukturę. Pamiętaj, że jeśli klimatyzator posiada filtr HEPA, czy filtr węglowy, to należy go wymienić, średnio raz w roku.
Klimatyzatory wyposażone w te filtry posiadają funkcję oczyszczania powietrza. Przykładem modelu z wysokowydajnym filtrem HEPA H13 jest Fersk Vind 2 i Fersk Lite, które polecamy również ze względu na łatwą eksploatację.
Filtr HEPA możesz delikatnie oczyścić za pomocą suchej ściereczki lub z użyciem miękkiej szczotki np. niektóre odkurzacze mają ją dołączoną do zestawu.
Przed rozpoczęciem i zakończeniem sezonu pamiętaj o oczyszczeniu filtra wstępnego i opróżnieniu zbiornika na skropliny (tacę ociekową). To pozwoli Ci uniknąć zagrzybienia klimatyzatora.
Usuwanie wody z tacy ociekowej jest możliwe po otworzeniu otworu spustowego. W tym celu ustaw urządzenie pod odpowiednim kątem i skieruj otwór do naczynia lub odpływu kanalizacji.
Czyszczenie klimatyzacji to prosty proces, któremu sprosta każdy użytkownik. Oto jak czyścić klimatyzator przenośny Fersk.
Do usuwania kurzu z obudowy użyj miękkiej i wilgotnej szmatki, np. z mikrofibry. Wlot i wylot powietrza możesz oczyścić za pomocą odkurzacza z miękką końcówką.
Jeśli zdecydujesz się na użycie delikatnych detergentów, upewnij się, czy nie odbarwią one klimatyzatora.
Zapchane filtry mogą utrudniać obieg powietrza, co z kolei zmniejsza efektywność pracy klimatyzatora. W związku z tym zaleca się czyszczenie filtrów raz na tydzień. Jeśli korzystasz z urządzenia codziennie, to zalecamy oczyszczanie filtrów każdego dnia.
Klimatyzator może mieć jeden lub dwa filtry powietrza. Wersje z dwoma filtrami to zwykle modele z funkcją ogrzewania.
Zazwyczaj filtry znajdują się w tylnej części obudowy. Są one dostępne po otworzeniu klapy.
Siatkę filtra należy umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu, a po opłukaniu dokładnie osuszyć, np. przy użyciu ręczników papierowych lub suchego ręcznika. Nie wystawiaj filtrów na ostre światło słoneczne. Po wyschnięciu siatkę instalujemy z powrotem, dokładając osłonę filtra.
Czyszczenie klimatyzatora przenośnego wymaga zachowania ostrożności. Pamiętaj, aby nigdy nie traktować klimatyzatora strumieniem wody, używane ściereczki mogą być wilgotne, ale nie mokre.
Do jego konserwacji nie wolno używać także alkoholu, benzyny, preparatów w sprayu, rozpuszczalników, czy środków owadobójczych.
Zamiast tego użyj profesjonalnych środków do klimatyzacji, które są bezpieczne i stosunkowo tanie. Nawilżona ścierka z detergentem będzie najlepszym wyborem.
Jeśli szukasz klimatyzatora, który będzie skutecznie chłodził i będzie łatwy w utrzymaniu, wybierz modele z naszego sklepu. Klimatyzator Fersk Vind 2 jest łatwy w eksploatacji i posiada funkcję oczyszczania powietrza.
Jedną z jego funkcjonalności jest usuwanie zalegających skroplin. Technologia polega na rozpryskiwaniu zgromadzonej wody na powierzchnię parownika. Dzięki temu we wnętrzu klimatyzatora nie zbiera się wilgoć i nie powstaje grzyb.
Do tego klimatyzator posiada wysokowydajny filtr HEPA H13, dzięki któremu usuwa z powietrza alergeny, cząstki smogu i groźne dla zdrowia zanieczyszczenia.