Sposób na wilgoć w domu – te metody uchronią Cię przed pleśnią i grzybem
Opublikowano: poniedziałek, 24.03.2025
Opublikowano: poniedziałek, 24.03.2025
Zbyt wysoka wilgotność w domu może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, które są nieestetyczne i szkodliwe dla zdrowia domowników oraz kondycji budynku. Aby temu zapobiec, należy zidentyfikować i usunąć źródło problemu. Kluczowe jest także zadbanie o prawidłowy przepływ powietrza w pomieszczeniach. Kolejnym krokiem jest obniżenia wilgotności powietrza za pomocą kondensacyjnego osuszacza powietrza. Sprawdź jak rozpoznać wilgoć w domu i jak skutecznie obniżyć jej poziom.
Spis treści
Przyczyn wysokiej wilgotności jest wiele, ale najczęściej wynika ona z nieprawidłowej cyrkulacji powietrza.
Wentylacja w kuchni i łazience powinna działać prawidłowo. Z tego względu ważne jest, aby okap kuchenny był włączony podczas gotowania, a kratki wentylacyjne były drożne.
Przyczyną wilgoci w domu może być także zalanie przez powódź lub awarię hydrauliki oraz błędy konstrukcyjne budynku.
Objawy nadmiernej wilgotności we wnętrzu to:
Idealny poziom wilgotności powinien wynosić od 40 do 60%.
Do pomiaru wilgotności służy higrometr, który można kupić za kilkadziesiąt złotych. Można go kupić w sklepie budowlanym lub sklepie internetowym.
Jest to element, który znajdziesz w domowej stacji pogodowej, niektórych termometrach oraz w kondensacyjnym osuszaczu powietrza.
Osuszacz powietrza z higrometrem pozwala na monitorowanie i ustawienie odpowiedniego poziomu wilgotności. Dlatego polecamy właśnie to rozwiązanie.
Aby zmniejszyć wilgotność, zalecane są następujące działania:
Do skutecznego walki z wilgocią potrzebny jest kondensacyjny osuszacz powietrza.
Jego działanie opiera się na zasadzie kondensacji pary wodnej z powietrza, przy wykorzystaniu sprężarkowego układu chłodniczego.
Osuszacze kondensacyjne są idealne do użytku domowego, bo są najbardziej efektywne w temperaturach od około 5°C do 35°C.
Ich zadaniem jest zmniejszenie ilości wody zawartej w powietrzu, która jest przyczyną powstawania grzybów i pleśni.
Jeśli planujesz zakup osuszacza powietrza, zwróć uwagę na wydajność osuszania, która jest najważniejszym parametrem tych urządzeń.
Jeśli chcesz dobrać wydajność do wielkości pomieszczenia, podziel metraż na pół. W ten sposób uzyskasz wydajność, wyrażoną w litrach na dobę.
Dla przykładu do pomieszczenia o wielkości 40 m² najlepszy będzie osuszacz o wydajności 20 litrów na dobę, czyli np. Fersk Torr 20.
Poza tym polecamy modele z filtrem HEPA i filtrem węglowym. Są one w stanie oczyścić powietrze i usunąć nieprzyjemne zapachy.
Filtr węglowy usuwa zapach stęchlizny, który towarzyszy powstawaniu pleśni.
Z kolei filtr HEPA pozwoli Ci usunąć najmniejsze cząstki ze skutecznością 99,95%.
Pochłaniacze wilgoci zyskały popularność jako tani środek na wilgoć. Czy jest to prawda?
Niestety, przez ich znikomą wydajność odradzamy zakupu tego typu urządzeń.
Pochłaniacze wilgoci są w stanie wchłonąć kilka litrów wody w ciągu miesiąca. To o wiele za mało, by zażegnać problem wilgoci, czy pleśni.
Podobnie niską wydajność wykazują również domowe pochłaniacze wilgoci i osuszacze z ogniwem Peltiera, które dają taki sam efekt, jak otworzenie okna w pokoju.
Wilgoć w domu jest niebezpieczna dla zdrowia osób, które mają z nią styczność i kondycji samego budynku.
Z tego względu warto obniżyć poziom wody w powietrzu, tak by zawierał się w przedziale od 40 do 60%.
Zbyt wysoką wilgotność rozpoznasz po parujących oknach, pojawiającej się pleśni, czy zapachu stęchlizny.
Pamiętaj, że pierwszym krokiem powinno być zażegnanie źródła problemu. Na początku zadbaj o system wentylacji i sprawdź szczelność okien i drzwi.
Kolejnym krokiem powinno być uruchomienie kondensacyjnego osuszacza powietrza. Polecamy modele o dużej wydajności i funkcji oczyszczania powietrza.
Regularne monitorowanie poziomu wilgotności i zastosowanie powyższych metod pozwolą Ci utrzymać zdrowy mikroklimat w Twoich pomieszczeniach.