Odpowiednia temperatura w domu – to warto wiedzieć
Opublikowano: wtorek, 28.01.2025
Opublikowano: wtorek, 28.01.2025
Zarówno zbyt ciepłe, jak i zbyt chłodne powietrze może powodować problemy zdrowotne oraz negatywnie wpływać na stan budynku. Czytając ten artykuł, poznasz odpowiednią temperaturę w domu, sprawdzisz, dlaczego utrzymanie jej jest tak ważne oraz dowiesz się, w jaki sposób skutecznie zapobiegać wahaniom temperatury.
Spis treści
Według WHO prawidłowa temperatura w pomieszczeniu dla osób zdrowych i właściwie ubranych wynosi minimum 18 st. C. Dla osób starszych i małych dzieci jest to 20 st. C. Warto jednak zaznaczyć, że wielu specjalistów przesuwa te granice.
Co więcej, zwracają oni uwagę na to, że dla różnych pomieszczeń odpowiednia temperatura jest inna. Najczęściej można spotkać się z takimi wartościami:
W praktyce poza wspomnianym już wiekiem istotne znaczenie mają indywidualne preferencje odnośnie temperatury. Niektórzy najlepiej będą czuli się przy dolnych granicach, natomiast inny przy górnych i specjaliści często zalecają branie tego pod uwagę podczas regulowania temperatury.
Utrzymanie w domu dobrej temperatury powietrza jest ważne zarówno ze względu na zdrowie i samopoczucie domowników, jak i na stan samego budynku.
Dyskomfort cieplny to nie jedyny skutek zbyt niskiej albo zbyt wysokiej temperatury powietrza w domu. Ludzki organizm dąży do ustabilizowania temperatury, zatem do nagrzania, gdy jest zimno oraz do schłodzenia, kiedy jest za gorąco.
Wymaga to od niego sporo energii, co skutkuje osłabieniem układu odpornościowego, a więc większą podatnością na infekcje. Jednocześnie dochodzi do pogorszenia koncentracji i szybszego występowania uczucia zmęczenia.
Wypoczynek również jest utrudniony. W za chłodnej lub za ciepłej sypialni zasypiamy dużej, a nasz sen jest płytszy, co powoduje częstsze przebudzenia.
Dodatkowo mogą pojawić się takie problemy jak bóle głowy, mięśni i stawów. Ich obecność oraz nasilenie uzależnione są w znacznym stopniu od indywidualnej wrażliwości konkretnej osoby.
U osób cierpiących na schorzenia układu sercowo-naczyniowego nieprawidłowa temperatura powietrza w domu może doprowadzić do zaostrzenia objawów chorobowych.
W niedostatecznie ogrzewanych pomieszczeniach mogą pojawić się problemy z wilgocią, które negatywnie wpływają na sam budynek, a jednocześnie stanowią zagrożenie dla zdrowia domowników.
Ciepłe powietrze przyswaja więcej wody, podczas gdy przy niskiej temperaturze dochodzi do skraplania pary wodnej na powierzchniach takich jak okna czy ściany. Na mokrych ścianach mogą rozwijać się grzyby i pleśnie, które są trudne do usunięcia i sprzyjają chorobom.
Znajdujemy się w strefie klimatycznej, w której na przestrzeni roku zmagamy się zarówno z niskimi, jak i z wysokimi temperaturami. Ogrzewanie budynku to w dzisiejszych czasach standard, więc teoretycznie utrzymanie zimą odpowiedniej temperatury w domu nie powinno być problem.
Niestety w praktyce sytuacja wygląda czasem inaczej. Przyczyną może być:
Oczywiście najlepszym spsobem na rozwiąznaie problemu jest wyeliminowanie jego przyczyny. Najlepiej rozpocząć od sprawdzenia szczelności okien i przeglądu systemu ogrzewania. Jeśli nie występują tam żadne nieprawidłowości, warto wykonać audyt energetyczny, służący znalezieniu miejsc, przez które ucieka ciepło.
Latem sytuacja zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni i zachowanie odpowiedniej temperatury w domu wymaga schłodzenia powietrza. Niestety klimatyzacja, która jest najskuteczniejszą metodą ochrony przed upałami, nie cieszy się tak dużą popularnością jak ogrzewanie.
Co więcej, nie wszędzie można pozwolić sobie na montaż klimatyzatorów split. W mieszkaniach ich instalacja wymaga zgody od administratora lub zarządcy budynku, a w kamienicy potrzebne jest też pozwolenie od konserwatora zabytków.
Rozwiązanie alternatywne, które zapewnia taki sam efekt, a jednocześnie może być zastosowane niemal wszędzie, to klimatyzator przenośny. Nasze urządzenia – Fersk Vind 2 WiFi HEPA i Fersk Lite – nie wymagają wykonywania otworów w ścianie, dlatego ich instalacja jest dopuszczalna bez żadnych zezwoleń.
Co więcej, prosty montaż eliminuje potrzebę korzystania z usług fachowców, co oznacza brak dodatkowych wydatków.
Zarówno w przypadku klimatyzacji stacjonarnej, jak i przenośnej, ważny jest wybór urządzeń, których moc chłodnicza jest odpowiednia dla danego pomieszczenia. Zapotrzebowanie na moc chłodzącą zależy od powierzchni pokoju oraz stopnia jego nagrzewania.
Źródła: