Osuszacz i klimatyzator jako oczyszczacz powietrza z grzybów i pleśni
Opublikowano: wtorek, 15.07.2025
Opublikowano: wtorek, 15.07.2025
Grzyby pleśniowe to nie tylko defekt estetyczny, ale przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia domowników. Dobra wiadomość jest taka, że ich zarodniki można usunąć z powietrza przy pomocy odpowiedniego urządzenia. W tym artykule wyjaśniamy, co najlepiej sprawdzi się jako oczyszczacz powietrza z grzybów i pleśni.
Spis treści
Tak, oczyszczacz powietrza usuwa z powietrza zarodniki grzybów pleśniowych, ale nie każdy. Podobnie jak w przypadku innych zanieczyszczeń decydujące znaczenie ma rodzaj technologii oczyszczania wykorzystywanych przez urządzenie.
W przypadku grzybów pleśniowych kluczową rolę odgrywa filtr HEPA, czyli ten sam, który zatrzymuje pyły zawieszone, stanowiące główny składnik smogu.
Należy jednak pamiętać, że oczyszczacz usuwa tylko zarodniki grzybów obecne w powietrzu. Nie usunie wykwitów pleśni ze ściany czy parapetu.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że filtr HEPA obecny jest nie tylko w oczyszczaczach powietrza. Można go znaleźć także w innych urządzeniach, które dzięki zastosowaniu tej technologii stanowią bardzo dobrą metodę ochrony przed grzybami pleśniowymi.
Na początek warto wspomnieć o osuszaczu powietrza z filtrem HEPA, który w przypadku grzybów i pleśni ma nawet przewagę nad oczyszczaczem. Dlaczego? Ponieważ poza zatrzymywaniem zarodników obecnych w powietrzu eliminuje główną przyczynę grzybów i pleśni, czyli właśnie wilgoć.
Główne zadanie osuszacza powietrza to odprowadzanie z powietrza wody, co skutkuje spadkiem wilgotności powietrza. Przypomnijmy, że prawidłowa wilgotność względna mieści się w granicach 40-60%. Rozwój grzybów i pleśni to jeden ze skutków przewilżenia powietrza.
Niektóre urządzenia – w tym osuszacze Fersk Torr 20 i Fersk Torr 30 – mają dodatkowo filtry HEPA, które wychwytują z powietrza różne zanieczyszczenia, m.in. grzyby pleśniowe.
Z tych samych powodów jako oczyszczacz powietrza z grzybów i pleśni bardzo dobrze sprawdzi się klimatyzator przenośny z filtrem HEPA. Takie urządzenie ma przede wszystkim obniżać temperaturę powietrza w pomieszczeniu, lecz dzięki obecności technologii HEPA dodatkowo usuwa zanieczyszczenia.
To nie wszystko, ponieważ klimatyzator – tak samo jak osuszacz – obniża wilgotność powietrza. Podczas pracy w trybie chłodzenia jest to wyłącznie efekt uboczny, jednak zazwyczaj dostępny jest niezależny tryb osuszania, w którym urządzenie nie zmienia temperatury.
Klimatyzatory Fersk Vind 2 WiFi HEPA i Fersk Lite są wyposażone w filtry HEPA i niezależne tryby osuszania, tak więc stanowią znakomitą pomoc w walce z grzybami i pleśniami.
Czy grzyby i pleśnie są tym samym? Nie do końca. Pleśń to potoczna nazwa grzybów strzępkowych, których zarodniki powodują powstawanie wykwitów, najczęściej o barwie białej, szarej, zielonkawej lub czarnej. Tak naprawdę pleśnią jest właśnie ten nalot.
Do rozwoju pleśni dochodzi wtedy, gdy w powietrzu obecne są zarodniki grzybów pleśniowych, a w otoczeniu panują sprzyjające im warunki. Ten rodzaj grzybów preferuje:
Pleśń łatwo pomylić z:
Chociaż pleśń oraz grzyby domowe i wykwity solne to różne problemy, to mają wspólną przyczynę, czyli wilgoć. Ich obecność stanowi zatem znak, że należy zadbać o wilgotność powietrza w domu.
Obecność grzybów pleśniowych wpływa negatywnie nie tylko na wygląd domu, ale i na zdrowie jego mieszkańców. Pleśń wytwarza bowiem mykotoksyny, które:
Ponadto grzyby pleśniowe są jednym z alergenów, tak więc u osób uczulonych mogą powodować występowanie reakcji alergicznych, takich jak świąd nosa, katar, podrażnienie oczu, a nawet duszności.
Do usuwania z powietrza grzybów i pleśni można użyć zwykłego oczyszczacza powietrza z filtrem HEPA. Jednak lepszy wybór stanowi osuszacz albo klimatyzator z technologią HEPA. Te urządzenie usuwają grzyby z powietrza, a jednocześnie utrudniają im namnażanie się, ponieważ obniżają wilgotność.
Osuszanie powietrza pozwala zapobiec powstawaniu wykwitów pleśni na ścianach, sufitach, parapetach itp. Jednak nie usunie pleśni, która już na nich jest.
Źródła: