Domowy osuszacz powietrza — wszystko, co warto wiedzieć przed zakupem!
Opublikowano: poniedziałek, 09.12.2024
Opublikowano: poniedziałek, 09.12.2024
Dobór odpowiedniego osuszacza powietrza do domu pomoże Ci w pozbyciu się wilgoci, pleśni i nieprzyjemnego zapachu. Sprawdź kiedy go używać i jak wybrać najlepszy model dla siebie. Poznaj garść praktycznych informacji na temat tego urządzenia.
Spis treści
Wydajność osuszacza jest przedstawiona w litrach na dobę. Najbardziej wydajne modele, takie jak Fersk Torr 30 są w stanie osuszyć nawet 30 l w ciągu doby.
Do użytku domowego polecamy osuszacze powietrza o wydajności 20 l na dobę. Są one w stanie szybko i skutecznie obniżyć wilgotność we wnętrzu.
Jeśli chcesz dobrać osuszacz powietrza do potrzeb, użyj następującego wzoru:
Na każdy 1 m² wnętrza powinna przypadać wydajność na poziomie 0,5 l na dobę.
Warto dodać, że wydajność osuszaczy zależy od aktualnej pogody – przy niskich temperaturach w pomieszczeniu urządzenia będą mniej wydajne.
Najważniejszym parametrem osuszacza powietrza jest jego wydajność. Poza nią polecamy zwrócić uwagę na przepływ powietrza oraz pojemność zbiornika na skropliny.
Polecamy sprzęt, którego:
Do tego każdy osuszacz powietrza powinien posiadać higrometr i higrostat.
Są to podzespoły, które pozwolą Ci mierzyć i ustawiać odpowiedni poziom wilgotności we wnętrzu.
Podczas zakupu zwróć uwagę na funkcje dodatkowe, takie jak sterowanie za pomocą Wi-Fi, Timer, czy funkcję oczyszczanie powietrza. Są one bardzo pomocne podczas codziennego użytku.
Na portalach internetowych znajdziesz przepisy na domowy osuszacz powietrza, czyli pochłaniacz wilgoci.
Możesz go stworzyć samodzielnie z dostępnych artykułów spożywczych, takich jak ryż, sól, soda oczyszczona, żelu krzemionkowego czy kredy. Mają one właściwości absorpcji wody z otoczenia.
Niestety takie urządzenie wykazuje niezwykle niską efektywność. Wydajność pochłaniaczy wilgoci to około 10 ml wody na dobę. Przez 3 dni zgromadzą one jedynie ⅕ szklanki.
Dla porównania osuszacz powietrza jest w stanie zebrać od 10 l do nawet 50 l wody w ciągu doby. Różnica jest więc kolosalna.
Własnoręcznie stworzony pochłaniacz wilgoci będzie wystarczający do osuszenia wnętrza szafy, ale nigdy do skutecznego osuszenia powietrza w całym pomieszczeniu.
Jeśli zastanawiasz się jak osuszyć powietrze domowym sposobem, odradzamy tych metod. Inwestycja w skuteczny odwilżacz kondensacyjny, który może służyć przez długie lata.
Osuszacz powietrza i pochłaniacz wilgoci to dwa różne urządzenia, które służą do redukcji wilgotności, ale różnią się zasadą działania, wydajnością i zastosowaniem.
Wielu użytkowników zastanawia się, jak i gdzie postawić domowy osuszacz powietrza.
Przede wszystkim odwilżacz powinien stać w miejscach o najwyższym poziomie wilgotności, czyli np. w łazience, kuchni, pokoju dziennym, czy sypialni.
Według naszych zaleceń najlepiej ustawić sprzęt w odległości 20 – 50 cm od ściany, aby zapewnić mu swobodny przepływ powietrza.
Najlepiej ustaw odwilżacz jak najbliżej środka pomieszczenia.
Pamiętaj, aby nie umieszczać urządzenia w zamkniętych szafkach ani za meblami. Może to znacznie ograniczyć cyrkulację powietrza.
Co do zasady urządzenie powinno stać z dala od źródeł ciepła, takich jak grzejniki, czy piece.
Jeśli chodzi o konfiguracje osuszaczy powietrza, ustaw optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniu na 40 – 60%.
Powyżej 60% należy włączyć osuszania powietrza, dla uniknięcia rozwoju pleśni i grzybów.
Typowy pobór mocy osuszacza kondensacyjnego wynosi od 250 W do 700 W.
Mniej popularny typ urządzenia, czyli osuszacz adsorpcyjny pobiera od 200 do 600 W.
Dla porównania pralka pobiera od 2 500 W, a klasyczny odkurzacz około 2 000 W.
Biorąc pod uwagę inne urządzenia AGD, osuszacze są relatywnie energooszczędne.
Dla przykładu możemy przyjąć, że osuszacz kondensacyjny o mocy 500 W pracuje przez 4 godziny dziennie.
Daje nam to 2 kWh dziennie i 60 kWh w skali miesiąca (przyjmując, że ma on 30 dni).
Przy aktualnej stawce za prąd, czyli około 0,90 zł / kWh cena eksploatacji osuszacza wynosi około 54 zł miesięcznie.
Domowy osuszacz powietrza powinien być wydajny i funkcjonalny. Przy wyborze urządzenia pamiętaj, aby dobrać efektywność osuszania do metrażu.
Polecamy osuszacze powietrza, które wykazują wydajność na poziomie co najmniej 20 l na dobę. Do takich sprzętów zaliczymy Fersk Torr 20.
W celu kontroli poziomu wilgotności wybierz model z higrometrem i higrostatem. Nie bez znaczenia pozostają także funkcje dodatkowe, takie jak sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej, zastosowanie filtra HEPA, czy Timer.
Ze względu na niską efektywność odradzamy stosowania pochłaniaczy wilgoci ze sklepów i tych stworzonych własnoręcznie. Nadadzą się one tylko do osuszenia wnętrza szafy.