Osuszacz powietrza czy pochłaniacz wilgoci
Opublikowano: czwartek, 14.11.2024
Opublikowano: czwartek, 14.11.2024
W przypadku problemów ze zbyt wysoką wilgotnością powietrza często pojawia się pytanie o to, co wybrać – osuszacz powietrza czy pochłaniacz wilgoci? Odpowiedź na to pytanie brzmi: osuszacz powietrza, ponieważ to on stanowi najlepszą metodę ochrony przed wilgocią.
Spis treści
W osuszaczu kondensacyjnym proces osuszania rozpoczyna się od tego, że powietrze z pomieszczenia zostaje wciągnięte do wnętrza urządzenia. Następnie przepływa ono przez parownik, którego temperatura jest niższa od punktu rosy, co powoduje kondensację pary wodnej.
W wyniku obniżonej temperatury para wodna osadza się na powierzchni parownika i spływa do zbiornika (albo jest odprowadzana do kanalizacji). Potem następuje podgrzanie powietrza do pierwotnej temperatury, co ma miejsce w skraplaczu. Na koniec powraca ono do pomieszczenia.
W osuszaczu kondensacyjnym wilgotne powietrze z pomieszczenia jest zasysane przez wentylator i trafia do rotora pokrytego materiałem absorpcyjnym. Materiał ten ma zdolność pochłaniania pary wodnej i zatrzymywania jej na swojej powierzchni.
Następnie osuszone powietrze wraca do otoczenia, a strumień gorącego powietrza przepływa przez rotor, usuwając z niego zgromadzoną wilgoć.
Dobry osuszacz powietrza jest w stanie odprowadzić w ciągu doby przynajmniej kilkanaście litrów wody. Wydajność osuszacza Fersk Torr 20 to 20 l/dobę, natomiast model Fersk Torr 30 usuwa w ciągu doby 30 litrów wody.
Tak wysoka skuteczność pozwala na szybkie obniżenie wilgotności powietrza nawet przy dużym przesuszeniu oraz na efektywną pracę w większych pomieszczeniach. Ponadto osuszacze często są wyposażone w miernik wilgotności oraz higrostat, który pozwala na automatyczne utrzymywanie wyznaczonej wilgotności.
Pochłaniacz wilgoci to pojemnik wypełniony substancją higroskopijną, czyli taką, która potrafi pochłaniać parę wodną obecną w powietrzu i zatrzymywać ją. Najczęściej w pochłaniaczach wykorzystywane są:
To właśnie żel krzemionkowy wypełnia woreczki, które znajdujemy w nowo zakupionym obuwiu.
Występuje w formie granulatu albo dużej tabletki. W trakcie wchłaniania wody z powietrza przechodzi w stan ciekły, co skutkuje powstaniem żelowego roztworu o mniejszych właściwościach pochłaniających.
Szary proszek pochodzenia naturalnego, który jest pozyskiwany z pyłu wulkanicznego, a w pochłaniaczach wilgoci występuje przeważnie w formie drobnych ziarenek. W kontakcie z wodą nie rozpuszcza się, tylko pęcznieje.
Możliwe jest też samodzielne wykonanie domowego pochłaniacza wilgoci z wykorzystaniem ryżu albo soli.
Co ważne, pochłaniacz wilgoci nie używa prądu. Zaletę takiego rozwiązania stanowi brak kosztów użytkowania, natomiast wadę znikoma skuteczność. Pochłaniacz wilgoci nie ma wentylatora wymuszającego obieg powietrza przez materiał higroskopijny.
Brakuje tu także innych funkcji obecnych w osuszaczach, np. wskaźnika wilgotności czy higrostatu.
Pierwsze efekty działania pochłaniacza wilgoci pojawiają się zwykle po 2-3 tygodniach. Można wówczas zaobserwować, że substancja higroskopijna zgromadziła trochę wody. Niestety nie przekłada się to na realny spadek wilgotności powietrza. Ilość odprowadzanej wody wynosi tutaj bowiem kilkanaście mililitrów na tydzień.
Dla łatwiejszego zrozumienia zalet i wad osuszaczy powietrza i pochłaniaczy wilgoci prezentujemy je w tabeli porównawczej.
Osuszacz powietrza | Pochłaniacz wilgoci | |
Zalety | Wysoka wydajność (nawet 20-30 litrów na dobę) i realny wpływ na wilgotność powietrzaObecność higrostatu i wskaźnika wilgotnościDostępność różnych funkcji dodatkowych | Niska cena Brak zużycia prądu |
Wady | Wyższa cena niż w przypadku pochłaniacza wilgociZużywanie prądu | Znikoma wydajność (kilkanaście mililitrów na tydzień) i brak realnego wpływu na wilgotność powietrza Brak jakichkolwiek funkcji dodatkowych, w tym miernika wilgotności |
W przypadku problemów ze zbyt wysoką wilgotnością powietrza w domu lub mieszkaniu zdecydowanie warto zaopatrzyć się w dobry osuszacz powietrza. Przewilżenie wymaga zastosowania urządzenia zdolnego do odprowadzania z powietrza dużych ilości wody, a takie możliwości ma właśnie wydajny osuszacz.
Pochłaniacze wilgoci sprawdzą się przy niewielkich powierzchniach i słabym nasileniu problemu wilgoci. Są zatem odpowiednie np. do szafy na ubrania lub szafki na buty.