...
Optymalna wilgotność w domu. Osuszacz powietrza Fersk Torr szybko i skutecznie usuwa wilgoć Fersk 7 marca, 2022

Optymalna wilgotność w domu. Osuszacz powietrza Fersk Torr szybko i skutecznie usuwa wilgoć

Jaka jest najlepsza wilgotność w domu? Uważaj na zbyt suche i zbyt wilgotne powietrze

optymalna wilgotność powietrza - fersk

Warto pamiętać, że optymalny poziom wilgotności względnej powietrza w domu wynosi od 40 do 60%. Łatwo odczuć, gdy powietrze w domu jest zbyt suche lub za bardzo wilgotne. 

Kiedy wilgotność spada poniżej 40%, pojawia się uciążliwe odczucie drapania” w gardle, suchość oczu i błon śluzowych nosa, zwiększa się wtedy podatność na infekcje, a także częściej występują reakcje alergiczne na unoszący się w powietrzu kurz.

Szkodliwy jest także długo utrzymujący się wysoki poziomu wilgotności względnej, powyżej 60%. Wilgotne pomieszczenia to idealne środowisko dla rozwoju chorobotwórczej pleśni, która zagraża szczególnie dzieciom. 

Pleśń nie potrzebuje wiele, żeby szybko się rozrosnąć: dlatego w zawilgoconych miejscach, takich jak sypialnie, łazienki i kuchnie występuje ona najczęściej. Niezbędne do życia składniki pleśń pobiera z martwej materii organicznej, czyli z materiałów budowlanych (szczególnie z drewna), tapet i farb emulsyjnych, klejów podłogowych oraz niektórych tkanin.

zbyt wysoka wilgotnosc powietrza - fersk

Wilgoć w domu – pierwszy objaw to zaparowane okna

Poziom wilgotności w mieszkaniu zależy od wielu czynników: izolacji budynku, pogody za oknem, liczby domowników, rozkładu pomieszczeń i sprawności wentylacji.

Codzienne czynności, takie jak gotowanie i suszenie prania, a nawet oddychanie sprawiają, że wilgotność względna wzrasta. Wilgoć napływa również z zewnątrz, szczególnie w deszczowe dni. 

Zmiany wilgotności to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wtedy, kiedy wilgotne powietrze zostaje w domu, podnosząc poziom wilgotności względnej przez dłuższy czas. Często to skutek nadmiernej hermetyczności pomieszczeń i niesprawnej wentylacji.

Jak zauważyć, że coś jest nie tak? Najłatwiej będzie skorzystać z higrometru, czyli miernika poziomu wilgotności. Jednak nadmierna wilgoć w domu, jest zwykle odczuwalna lub zauważalna dla domowników: 

  • w pomieszczeniach panuje nieprzyjemny zaduch; 
  • okna często parują; 
  • na chłodnych ścianach i suficie skrapla się woda, pojawiają się mokre plamy;
  • pranie, mokre ręczniki i umyta podłoga zwykle długo schną; 
  • ostatecznie na ścianach i suficie, a także na niektórych meblach, pojawia się czarny nalot pleśni;
para na oknie a wysoka wilgotność - fersk
Nadmierna wilgotność w domu to zwykle skutek złej wentylacji
niesprawna wentylacja przyczyna wilgoci

Co jest przyczyną problemów z nadmierną wilgotnością? Zwykle przyczyna jest jedna i jest nią niesprawna wentylacja. Brak odpowiedniej wentylacji sprawia, że zużyte, zanieczyszczone i przy tym wilgotne powietrze nie zostaje wymienione na świeże. 

Czyli w mieszkaniu pozostaje wszystko to, czego chcielibyśmy się pozbyć i wymienić na świeże, bogatsze w tlen powietrze. 

Tym samym w domu woda z powietrza skrapla się w kontakcie z napotkaną chłodną powierzchnią. Schłodzona masa powietrza zmniejsza swój potencjał gromadzenia wody, stąd właśnie bierze się ta intensywna kondensacja. Dlatego najczęściej pierwszym objawem nadmiernej wilgoci są zaparowane okna, które są zwykle najzimniejszym miejscem w domu. Szczególnie jesienią i zimą, kiedy różnica temperatur w domu i na zewnątrz jest największa.  

Sposoby na pozbycie się wilgoci w domu – wietrzenie i Fersk Torr na pewno pomogą

W pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłową wentylację, która zapobiegnie nieprzyjemnej sytuacji, a tym samym Ty unikniesz dodatkowego wydatku na zakup osuszacza powietrza. 

W mieszkaniach i domach, w których wentylacja grawitacyjna działa prawidłowo, problem z nadmierną wilgotnością występuje niezwykle rzadko. Jeśli się pojawia, to wówczas jego przyczyną jest np. zalanie przez sąsiada, nieszczelność w izolacji budynku albo uszkodzenie instalacji hydraulicznej. 

Są jednak pomieszczenia, w których zaniedbano kwestię wentylacji lub działa ona zbyt słabo, by skutecznie ograniczać wzrost wilgotności. Wtedy kolejnym krokiem jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Wiele osób o tym zapomina, szczególnie podczas zimy, kiedy chcą ograniczyć do minimum straty ciepła i koszty ogrzewania. Hermetyzacja pomieszczeń sprzyja gromadzeniu się wilgoci i rozwojowi pleśni. Kilkuminutowe wietrzenie, dwa-trzy razy w ciągu dnia, sprawi, że poziom wilgotności się obniży. 

Jeśli jednak pomieszczenie nie ma okna, to problem nadal będzie występować. Może zdarzyć się też tak, że źródło wilgoci w mieszkaniu będzie szybko i znacząco oddziaływać na mikroklimat pomieszczeń (dzieje się tak np. po remoncie, malowaniu ścian) warto wtedy sięgnąć po osuszacz powietrza Ferk Torr, szybko ograniczając zbierającą się wilgoć.

Prawidłowa wentylacja
naprawa wentylacji w mieszkaniu

Używanie osuszacza powietrza Fersk Torr to dobre działanie do wdrożenia po zalaniu lub powodzi. Po takich przykrych incydentach ściany i podłogi mogą przez długi czas oddawać wodę do powietrza w otoczeniu, znacząco podnosząc poziom wilgotności w domu. Dodatkowo szybka reakcja i rozpoczęcie osuszania, pozwoli uniknąć dodatkowych szkód materialnych, związanych z pojawieniem się pleśni. 

Fersk Torr – duża wydajność i cicha praca, to duet idealny

Osuszacz Fersk Torr w odpowiednich warunkach może w ciągu doby wyciągnąć z powietrza w pomieszczeniu 20 lub 30 litrów wody (w zależności od wybranego modelu). 

Dokładny higrometr i higrostat, moduł WiFi oraz tryby pracy, pozwalają kontrolować intensywność osuszania. Dzięki osuszaczowi powietrza Fersk Torr szybko obniżysz poziom wilgotności do optymalnej wartości z przedziału 40-60%, którą możesz ustawić na higrostacie lub przez aplikację mobilną. 

Fersk Torr został zaprojektowany z myślą o Twoim komforcie, dlatego pracuje cicho, nie zakłócając spokoju w domu. 

Poza poczuciem komfortu zadbaliśmy także o Twoje zdrowie. Dołączony do zestawu filtr HEPA oraz generator jonów pozwalają oczyszczać powietrze. Jest to szczególnie istotne, bo w zawilgoconych pomieszczeniach często rozwija się pleśń, której zarodniki unoszą się w powietrzu, wywołując reakcje alergiczne, problemy skórne oraz choroby górnych dróg oddechowych. 

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem klimatyzatora przenośnego Fersk Vind 2 WiFi HEPA, to musisz wiedzieć, że ma on również funkcję osuszania o wydajności 29 litrów na dobę. Nie posiada jednak higrometru oraz higrostatu, które znajdziesz w osuszaczu powietrza Fersk Torr

osuszacz powietrza fersk torr
FERSK TORR
Write a comment
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.