Optymalna wilgotność w domu z osuszaczem Fersk Torr

Najlepszy poziom wilgotności w domu wynosi od 40 do 60%. Możesz go osiągnąć z naszym osuszaczem Fersk Torr!

Fersk
Fersk

Najlepsza wilgotność w domu

Prawidłowa wilgotność w domu

Warto pamiętać, że optymalna wilgotność w domu wynosi od 40 do 60%. Łatwo odczuć, gdy powietrze w domu jest zbyt suche lub za bardzo wilgotne.

Kiedy wilgotność spada poniżej 40%, pojawia się uciążliwe odczucie „drapania” w gardle, suchość oczu i błon śluzowych nosa, zwiększa się wtedy podatność na infekcje, a także częściej występują reakcje alergiczne na unoszący się w powietrzu kurz.

Pleśń wynika z nadmiernej wilgotności

Szkodliwy jest także długo utrzymujący się wysoki poziomu wilgotności względnej, powyżej 60%. Wilgotne pomieszczenia to idealne środowisko dla rozwoju chorobotwórczej pleśni, która zagraża szczególnie dzieciom.

Pleśń nie potrzebuje wiele, żeby szybko się rozrosnąć: dlatego w zawilgoconych miejscach, takich jak sypialnie, łazienki i kuchnie występuje ona najczęściej. Niezbędne do życia składniki pleśń pobiera z martwej materii organicznej, czyli z materiałów budowlanych (szczególnie z drewna), tapet i farb emulsyjnych, klejów podłogowych oraz niektórych tkanin.

Wilgoć w domu, jakie są jej objawy?

Poziom wilgotności w mieszkaniu zależy od wielu czynników: izolacji budynku, pogody za oknem, liczby domowników, rozkładu pomieszczeń i sprawności wentylacji. Optymalna wilgotność w domu jest zaburzana przez wiele czynników.

Codzienne czynności, takie jak gotowanie i suszenie prania, a nawet oddychanie sprawiają, że wilgotność względna wzrasta. Wilgoć napływa również z zewnątrz, szczególnie w deszczowe dni. 

Zmiany wilgotności to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wtedy, kiedy wilgotne powietrze zostaje w domu, podnosząc poziom wilgotności względnej przez dłuższy czas. Często to skutek nadmiernej hermetyczności pomieszczeń i niesprawnej wentylacji.

Zaparowane okna w mieszkaniu

Jak zauważyć, że coś jest nie tak? Najłatwiej będzie skorzystać z higrometru, czyli miernika poziomu wilgotności. Jednak nadmierna wilgoć w domu, jest zwykle odczuwalna lub zauważalna dla domowników: 

  • pierwszy objaw to często zaparowane okna;
  • w pomieszczeniach czuć nieprzyjemny zaduch;
  • na chłodnych ścianach i suficie skrapla się woda, pojawiają się mokre plamy;
  • pranie, mokre ręczniki i umyta podłoga zwykle długo schną; 
  • ostatecznie na ścianach i suficie, a także na niektórych meblach, pojawia się czarny nalot pleśni;

Dobra wentylacja to podstawa

Słaba wentylacja to przyczyna wilgoci w domu

Co jest przyczyną problemów z nadmierną wilgotnością? Zwykle przyczyna jest jedna i jest nią niesprawna wentylacja. Brak odpowiedniej wentylacji sprawia, że zużyte, zanieczyszczone i przy tym wilgotne powietrze nie zostaje wymienione na świeże. 

Czyli w mieszkaniu pozostaje wszystko to, czego chcielibyśmy się pozbyć i wymienić na świeże, bogatsze w tlen powietrze. 

Tym samym w domu woda z powietrza skrapla się w kontakcie z napotkaną chłodną powierzchnią. Schłodzona masa powietrza zmniejsza swój potencjał gromadzenia wody, stąd właśnie bierze się ta intensywna kondensacja. Dlatego najczęściej pierwszym objawem nadmiernej wilgoci są zaparowane okna, które są zwykle najzimniejszym miejscem w domu. Szczególnie jesienią i zimą, kiedy różnica temperatur w domu i na zewnątrz jest największa. 

Sposoby na pozbycie się wilgoci w domu – Fersk Torr i wietrzenie na pewno pomogą

W pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłową wentylację, która zapobiegnie nieprzyjemnej sytuacji, a tym samym Ty unikniesz dodatkowego wydatku na zakup osuszacza powietrza. 

W mieszkaniach i domach, w których wentylacja grawitacyjna działa prawidłowo zwykle występuje optymalna wilgotność. Problemy pojawiają się jeśli przyczyną jest np. zalanie przez sąsiada, nieszczelność w izolacji budynku albo uszkodzenie instalacji hydraulicznej. 

Są jednak pomieszczenia, w których zaniedbano kwestię wentylacji lub działa ona zbyt słabo, by skutecznie ograniczać wzrost wilgotności. Wtedy kolejnym krokiem jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Wiele osób o tym zapomina, szczególnie podczas zimy, kiedy chcą ograniczyć do minimum straty ciepła i koszty ogrzewania. Hermetyzacja pomieszczeń sprzyja gromadzeniu się wilgoci i rozwojowi pleśni. Kilkuminutowe wietrzenie, dwa-trzy razy w ciągu dnia, sprawi, że poziom wilgotności się obniży. 

Osuszacz powietrza Fersk Torr na wilgoć w domu

Jeśli jednak pomieszczenie nie ma okna, to problem nadal będzie występować. Może zdarzyć się też tak, że źródło wilgoci w mieszkaniu będzie szybko i znacząco oddziaływać na mikroklimat pomieszczeń (dzieje się tak np. po remoncie, malowaniu ścian) warto wtedy sięgnąć po osuszacz powietrza Ferk Torr, szybko ograniczając zbierającą się wilgoć.

Używanie osuszacza powietrza Fersk Torr to dobre działanie do wdrożenia po zalaniu lub powodzi. Po takich przykrych incydentach ściany i podłogi mogą przez długi czas oddawać wodę do powietrza w otoczeniu, znacząco podnosząc poziom wilgotności w domu. Dodatkowo szybka reakcja i rozpoczęcie osuszania, pozwoli uniknąć dodatkowych szkód materialnych, związanych z pojawieniem się pleśni. 

Osuszacz powietrza Fersk Torr

Osuszacz powietrza Fersk Torr z dużą wydajnością i dodatkowymi funkcjami

Osuszacz Fersk Torr w odpowiednich warunkach może w ciągu doby wyciągnąć z powietrza w pomieszczeniu 20 lub 30 litrów wody (w zależności od wybranego modelu). 

Dokładny higrometr i higrostat, moduł WiFi oraz tryby pracy, pozwalają kontrolować intensywność osuszania. Dzięki osuszaczowi powietrza Fersk Torr szybko obniżysz poziom wilgotności do optymalnej wartości z przedziału 40-60%, którą możesz ustawić na higrostacie lub przez aplikację mobilną. 

Fersk Torr został zaprojektowany z myślą o Twoim komforcie, dlatego pracuje cicho, nie zakłócając spokoju w domu. 

Poza poczuciem komfortu zadbaliśmy także o Twoje zdrowie. Dołączony do zestawu filtr HEPA oraz generator jonów pozwalają oczyszczać powietrze. Jest to szczególnie istotne, bo w zawilgoconych pomieszczeniach często rozwija się pleśń, której zarodniki unoszą się w powietrzu, wywołując reakcje alergiczne, problemy skórne oraz choroby górnych dróg oddechowych. 

Osuszacze powietrza